F-Stop Timer

F-Stop Timer -prototyp zegara fotograficznego
Timer umożliwia czasowe załączenie powiększalnika fotograficznego na określony z góry czas. Wydaje się, że nic prostszego zbudować nie można. Kilka rezystorów, kondensatorów, tranzystor, przekaźnik i układ czasowy gotowy. W minionej epoce gdy fotografia czarnobiała była popularnym domowym zajęciem, zegary fotograficzne były proste, posiadały jedną czy dwie gałki wyskalowane w sekundach i życie było proste.
Wszyscy profesjonalni fotografowie wiedzieli, że przekręcenie gałki z 5s na 10s i z 25s na 30s to nie jest te same 5 sekund. Teoria o przystanku w naświetlaniu F-Stop była teorią i jeśli już ktoś się za to brał to kończyło się na tabelach i kalkulatorze.
Poniżej tabela przedstawiająca kilka zależności parametru F-Stop a czasemNa stronie https://www.ephotozine.com/article/f-stop-printing-4638 można znaleść nieco informacji o technice F-Stop

Rozpowszechnienie tanich mikrokontrolerów pozwoliło na znaczny postęp w tego typu konstrukcjach. Pojawiło się jednocześnie wiele dodatkowych funkcji pozwalających na poprawę jakości i powtarzalności pracy z papierem światłoczułym.
Układ zegara oparto na mikrokontrolerze Atmega324 w prostej aplikacji elektrycznej. Wszelkie informacje przedstawiane są na wyświetlaczu OLED. Wyświetlacz taki w przeciwieństwie do klasycznego rozwiązania LCD pozbawiony jest poświaty tła pomiędzy znakami -jest całkowicie czarny. W ciemni fotograficznej jest on bardzo czytelny i jednocześnie nie jest znaczącym źródłem światła. Pierwsze zdjęcie na stronie jest zbyt mocno podkreśla światło oled -w rzeczywistości jest to łagodne ale wyraźne światło pochodzące tylko od znaków.
Schemat:
Opis użytkowania i funkcji
Timer posiada szereg funkcji dodatkowych ale jedną z cech unikalnych jest pomiar odległości powiększalnika do podstawy. Pomiar ten umożliwia automatyczne korygowanie czasu F w zależności od zmiany odległości.
Do pomiaru odległości wykorzystano czujnik ultradźwiękowy, który powinien być zamocowany w pobliżu obiektywu i powinien patrzeć mniej-więcej na środek podstawy powiększalnika. W układzie modelowym użyto taśmy żelowej dwustronnie klejącej.


Oprócz typowego odmierzania czasu, Timer wspiera funkcje:

Preflashing
Dodging
Burning
SplitGrade
DryDown
Focus (korekcja ekspozycji po zmianie odległości)
Test Strips
Pamięć czasów

Poniżej kilka ekranów z menu Timera.


Zachęcam do zapoznania się z ww. udogodnieniami na forach poświęconych fotografowaniu. Poniżej jeszcze film z prezentacją przeglądu menu Timera oraz prezentacją pomiaru wysokości z korekcją czasu naświetlania.