FlacBox -HDD Audio Player

...... ...... ...... ......

Od dłuższego czasu zamierzałem zbudować stacjonarny odtwarzacz plików audio, który odtwarzałby pliki bezstratne flac z HDD oraz byłby całkowicie niezależny od monitora, klawiatury itp. Player powinien być tani, mały, cichy i energo-oszczędny. W tym roku udało się plan zrealizować i tak powstał FlacBox.

-Wymiary playera 20x21x8cm (sz.gł.wys)
-Lista plików i folderów na LCD 240x64
-HDD 60GB/2,5"
-odtwarzane formaty: AAC,AC3,APE,FLAC,MP2/MP3,MPC,VORBIS,WMA,WV
-sterowanie przez dowolny pilot IR
-wyjście audio Jack i optyczne TOSLINK
-zasilanie 12V, pobór prądu 0,75A (są czasem piki do 1A)

Długo szukałem płyty głównej, która jest mała, tania i zasilana z 12V, aż moją uwagę zwróciły terminale graficzne HP T5500. 128MB RAM ,procesor 733MHz, i zasilanie 12V to było to czego szukałem. Terminale są dostępne na allegro w ilościach chyba nieograniczonych za sto parę złotych.
Jako kartę audio wybrałem tanią kartę Terratec Aureon 5.1 Fun, która posiada złącza optyczne audio TOSLINK.
Płytę główną z T5500 połączyłem z kartą audio Terratec Aureon 5.1 Fun przez kątownik Riser_Card. Dysk 2,5" umieściłem na stelażu z ceowników alu pomiędzy kartą a płytą główną. Wyświetlacz LCD 240x64 jest podłączony do LPT. Czujnik IR nadaje do złącza RS232. Elementy podłączone są poprzez taśmę lutowaną bezpośrednio do pinów płyty głównej. Zasilanie LCD pobierane jest z pinów USB oraz +12V ze złącza zas. w celu zasilenia przetworniczki ICL7660 (-9V_lcd)

...... ...... ...... ......

Obudowa-samoróbka. Arkusz blachy 0,8mm przykryty elementem C. Front to plexi pomalowane sprayem i naklejona folia samoprzylepna z wydrukiem napisów.

Soft:
Na system operacyjny wybrałem FreeDos a pliki odtwarzane są genialnym programem MPXPLAY. MPXPLAY jest programem konfigurowalnym na 1000 sposobów, obsługuje m.in. wyświetlacze hd44780 i T6963, można nim sterować klawiaturą, myszką, Joystickiem. Wspiera karty SoundBlaster i z chipem CMI. Do obsługi pilota zastosowałem program DOSGIR (TSOP1736) nadający do RS232 i emulujący klawiaturę. Na wyświetlaczu LCD widać pliki i katalogi wybierane strzałkami na pilocie i zatwierdzane OK. Oczywiście przyciski NEXT, PREV, Pause działają także. Wszystko można w MPXPLAY skonfigurować wg. swoich potrzeb. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Ładowanie plików do boxa.
Trzeba podłączyć monitor, klawiaturę i uruchomić "volkov commander" którym można z pendriva kopiować pliki na HDD.

Problemy:.
-konieczna była aktualizacja bios z 1.07 na v1.10 -wył. zasilania działa po ludzku.
-w biosie należy LPT ustawić na ECC 1.7 bo nie działa wyświetlacz lcd.
-nie działa mi jeszcze dźwięk na TOSLINK
Nie posiadam amplitunera z wejściem TOSLINK więc dałem koledze do sprawdzenia. Po podłączeniu światłowodu, amplituner sygnalizuje obecność 44kHz lecz w głośnikach cisza. na chwilę obecną nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje gdyż menu konf.karty dziwiękowej jest całkiem proste. Wystarczy ustawić ENABLE SPDIF OUT na ON i widać światełko w tunelu lecz panuje tam cisza. temat TOSLINK zostawiam na później.

Pliki